Примата Лили Иванова пя тази вечер в препълнената зала „Борис Гюдеров“ в Перник.
Музеят "Пикасо" в Париж открива във вторник изложба, посветена на ранните години от творчеството на американския майстор Джаксън Полък (1912–1956), белязани от влиянието на Пабло Пикасо и стенописите от мексиканската школа, съобщи АФП.
Това е първата изложба във Франция от 2008 г. на американския представител на абстрактния експресионизъм и триумфа на американското изкуство преди началото на Втората световна война. Експозицията включва сто творби, сред които и такива, собственост на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк, каза Джоан Снреш, кураторка на изложбата "Джаксън Полък: ранните години (1934-1947) ".
"Пикасо означава много за Полък и за цяло поколение художници. Те никога не са се срещали, но големият брат на Джаксън Полък – Чарлз (също художник - бел.ред.) му изпращал списания с репродукции на творби на Пикасо. Той бил първият посредник между съврем
Най-старият професионален хърватски струнен квартет ще има концерт в София, на 16 септември, в камерната зала „България“, съобщават от посолството на Хърватия.
Основан като първи по рода си постоянен и професионален ансамбъл на хърватската музикална сцена, „Загреб квартет“ изнася първия си концерт на 25 април 1919 г. Освен в Европа, на няколко пъти има големи турнета в Съединените американски щати, бившия Съветски съюз, Русия, Канада, Австралия, Нова Зеландия. Рано започват и с практиката да си сътрудничат с други изявени музиканти-солисти.
„Репутацията на членовете на квартета се затвърждава от нови чуждестранни турнета и гостувания. Имат концерти в „Консертгебау“ – Амстердам, пражкия „Рудолфинум“ и лондонската концертна зала St. John`s Smith Square, пре
Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще бъде гост-лектор в Националния етнографски музей.
Събитието ще се проведе на 25 септември, съобщават от екипа.
Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще представи дейността на институцията и ще сподели детайли, свързани с процесите по създаването на изложбата „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“.
Семинарът ще се проведе на английски език в зала № 19 на Националния етнографски музей, уточняват организаторите.
/ВСР
Галерия „Мисията“ към Държавния културен институт (ДКИ) ще бъде домакин на самостоятелната изложба Haute couture – Haute soudure на световнопризнатия българо-френски скулптор Живко Седларски.
Експозицията ще се състои от 16 септември до 4 октомври и ще представи най-новите творби на твореца, известен със своите произведения, които обединяват изкуството на модата с майсторството на скулптурата, събщиха от екипа на ДКИ.
Живко Седларски е роден в Елхово. Син е на живописеца Кольо Седларски. Започва своя творчески път през 1987 г. През 1977 г. завършва Техникума по керамика и стъкло в София, а през 1989 г. – Националната художествена академия.
Специализирал е скулптура в Художествената академия в Берлин, Германия. През годините неговите произведения намират място в музеи, галерии и частни колекции в България, Франция, Белгия
Спектакълът „Съседите отгоре“ ще се играе в Летния театър в Шумен на 27 август. Режисьор на постановката е Емил Марков, сценограф е Марина Янева. На сцената са актьорите Лилия Маравиля, Силвия Петкова, Емил Марков и Иван Бърнев.
Силвия Петкова съобщи, че предстои да стартира третият сезон, в който ще се играе спектакълът "Съседите отгоре". „По време на представлението е весело, в един момент настъпва тишина, защото рязко сменяме жанра и минаваме към по-сериозна тема. Хората много се припознават, много се забавляват, а на финала успяваме да ги замислим и, надявам се, да ги променим към по-добро", добави тя.
Темите, които поставя спектакълът, са какво се случва в една връзка между мъж и жена, след като те попаднат в ежедневието и рутината, които ги отдалечават, кои са нещата, които можем да предприемем, за да съхраним отношенията си, колко важно е да се
Двучасовият концерт не спираше да предизвиква от публиката бурни аплодисменти след всяко изпълнение. Перничани не спираха да скандират името й.
Концертът бе част от националното турне на Лили Иванова.
Тя излезе на сцената облечена в черно и бяло. С примата бяха музикантите от "LI Orchestra" – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио "LaTiDa" (беквокали).
Екзалтираната публика не спираше да пее заедно с Лили любимите песни на всички поколения „Детелини“, „Щурче“, „Камино“, „Ветрове“.
„Не мога да повярвам, че видях на живо Лили Иванова. Надявам се да имам още един шанс да я чуя в Перник“, каза зрителката от миньорския град Даниела Нинкова.
С рязане на лента, шампанско, музика и поставяне на нови къщички за птици официално бе представен пред обществеността жилищен блок в бургаския квартал "Възраждане", чиято фасада е преобразена с графити, дело на художника Иван Янков - Esteo.
Инициативата "Изкуство за изкуство" е подкрепена от Сдружение "Посока Бургас". Преди година то организира благотворителна групова изложба "Еклектика" и с набраните от нея средства подпомага обновяването на стени и градски пространства с помощта на графити изкуство.
Това е вторият подобен блок, който се преобразява от артиста с помощта на сдружението в рамките на само два месеца. Първият, който се намира в непосредствена близост, бе представен в средата на юни отново с официално откриване с гости и музика.
"Това е изключително централен булевард. Именно това е и една от причините да изберем тези локации. Тук в
„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.
Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.
Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п
Пътуващ театър „Скрин“ и Сдружение „Седемте изкуства“ гостуват във Велико Търново със своя проект „Цирк в парка“.
Събитието ще се проведе в парк "Дружба" на 10 и 11 август, съобщиха организаторите.
Присъстващите ще видят изявите на жонгльора от Полша Андрей Сойка, клоуна Златина Стойчева, мима Здравка Маринова и огнената царица Даниана Коева. Също така са организирани и творчески работилници за малки и големи.
Програмата на събитието ще започне на 10 август с работилница по жонглиране и ще продължи с работилница по ритмика.
Цирковият моноспектакъл "Среща" и огненият моноспектакъл "Другото лице" ще са вечерта.
Вторият ден ще започне с представлението "Душата на клоуна", ще продължи с "Приказка за пантомимата" и с работилница по пантомима.
Под сянката на широколистни и иглолистни дървета ще се случи една циркова магия, прию
Екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония ще представят проекта „Да обичаш Гершуин“, който включва творби на Джордж Гершуин, писани в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време, съобщиха от Драматично-куклен театър "Константин Величков" в Пазарджик.
Събитието ще се състои трети октомври на Голяма сцена в пазарджишкия театър, уточняват още те.
През юни концерт- спектакълът беше представен в Пловдив.
Бразилският художник Мундано представи огромен уличен стенопис в Сао Пауло, в който са използвани пепел от горски пожари и кал от наводнения, съобщава АП.
Идеята на Мундано е по този начин да насочи общественото внимание към екстремните метеорологични явления, причиняващи опустошения в цялата страна, както и причините за тях.
Висок над 30 метра и широк 48 метра, стенописът изобразява обезлесяването и тежката суша в тропическите гори на Амазонка с изсъхналата кафява земя и сивите пънове на дърветата. На него е изобразена активистката от коренното население Алесандра Корап, която носи венец от цветя и държи табела с надпис: „Спрете унищожението #keepyourpromise“.
Творбата е призив към базирания в Минесота соев гигант „Каргил“, според Мундано. Отглеждането на соя на местна почва от американския производител е един от най-големите двиг
По време на концерта Лили Иванова каза, че в Перник публиката е убийствена и допълни: „Ще дойдем пак“, след като аплодисментите я заливаха и беше трудно да продължи със следващата песен. Примата поздрави присъстващите с празника на града и благодари на кмета Станислав Владимиров за поканата да пее в Перник.
Турнето из страната ще продължи на 14 ноември - в Панагюрище, на 18 ноември - в Кюстендил, на 20 ноември - в Сандански.
На 14 декември в Арена София е кулминацията на тазгодишното турне на певицата. Тогава Лили Иванова ще излезе на сцената с оркестъра на Софийската опера и балет с диригент Константин Добройков.